Regały paletowe to jeden z naszych najpopularniejszych produktów. I nic w tym dziwnego – transport towarów na paletach to podstawa europejskiego przemysłu, więc magazyny także muszą być do tego przystosowane. Ma to wiele zalet – przede wszystkim daleko idącą standaryzację. Niestety, same palety nie zawsze wykonane są dokładnie, dlatego regały do ich przechowywania muszą być przygotowane na ich wady i uszkodzenia, a jednocześnie umożliwiać szybki załadunek i rozładunek. Dodatkowo muszą być odporne na uderzenia wózków widłowych w ruchliwym magazynie i wytrzymywać ogromne obciążenia.

REGAŁY PALETOWE – OFERTA

Kliknij tutaj i sprawdź ofertę regałów paletowych w sklepie internetowym!

Z tych powodów projektując nasz system Pal Rack®, wykorzystaliśmy najnowsze technologie. Zespół doświadczonych inżynierów, specjalistyczne oprogramowanie i wiele godzin spędzonych przy obliczeniach statycznych. Wszystko to, aby mieć absolutną pewność, że stworzone rozwiązania będą optymalne. Następnie wszystkie elementy przeszły wyczerpujące testy laboratoryjne i certyfikacje. W ten sposób stworzyliśmy regały paletowe najwyższej klasy, pozwalające wykorzystać potencjał magazynu i umożliwić efektywną pracę.

Budowa regałów paletowych

Nasze regały paletowe spełniają surowe wymagania FEM (Fédération Européenne de la Manutention). Jednak najważniejsze było dla nas uzyskanie prostego w obsłudze systemu wytrzymującego duże obciążenia, który jednocześnie będzie odporny na uszkodzenia.  W przypadku zniszczenia pojedynczych elementów przez wózek widłowy naprawa jest szybka i niedroga. To zasługa modułowej konstrukcji. Umożliwia ona również łatwe modyfikowanie regałów i dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb. Ale jak właściwie zbudowane są regały paletowe w systemie Pal Rack®?

Regały paletowe – ramy

Ramy składają się z dwóch słupów i stężeń. Ilość stężeń zależna jest od wysokości regału oraz przewidywanych obciążeń. Elementy ramy łączone są śrubami, co zmniejsza koszty w przypadku uszkodzenia i ułatwia naprawę. Każde z tych połączeń zabezpieczone jest nakrętką samokontrującą. Różnorodność ram umożliwia zoptymalizowanie konstrukcji i osiągnięcie wysokości do 30 m oraz ładowności przęseł do 45 ton.

Regały paletowe – zaczep końcowy

W przeciwieństwie do elementów ramy, belki mocowane są bezśrubowo. Umożliwia to specjalny konektor wykonany ze stali węglowej o podwyższonej wytrzymałości. Belkę wystarczy wsunąć od góry i zabezpieczyć specjalną spinką, aby zapobiec przypadkowemu wysunięciu się. Dzięki temu montaż jest niezwykle szybki, a zmiana wysokości, na której zamontowana jest belka, odbywa się w kilka chwil. Pozwala to na łatwe, samodzielne dopasowanie regału do aktualnych potrzeb.

Belki regałów paletowych

Aby zapewnić szerokie spektrum możliwych do wykonania konstrukcji oferujemy cztery rodzaje belek nośnych. Każda z nich ma inne właściwości, ale łączy je precyzja wykonania i wysoka wytrzymałość. Podobnie jak ramy, belki malowane są proszkowo, co zabezpiecza ja przed korozją oraz otarciami i uderzeniami. Dodatkowo są one dostępne w wielu rozmiarach.

 • Formowana na zimno belka o profilu zamkniętym. Odcinek tej belki o profilu zamkniętym jest wzmocniony na górze i na dole, co uniemożliwia lokalne uszkodzenia przy ładowaniu ciężkich palet. Dostępna w szerokości od 60 do 125 mm.
 • Belka złożona z dwóch profili C. Belka złożona jest z dwóch profili w kształcie litery C formowanych na zimno, tworzących razem profil zamknięty. Jest bardzo odporna na skręcanie i zapewnia dużą sztywność w kierunku pionowym i poziomym. Jej ładowność wynosi do 4,8 tony na poziom belkowy. Występuje w szerokościach od 110 do 160 mm.
 • Belki do poziomów półkowych (picking). Lekka belka ze zintegrowanym konektorem. Ta belka wyposażona jest w standardową krawędź półek oraz paneli o grubości 28 mm. Idealnie sprawdzi się do przechowywania lekkich ładunków.
 • Belka do ciężkich ładunków. Belka złożona z dwóch profili C z przyspawanym poniżej krawędzi profilem L, podpierającym płytę wiórową. Półki są zlicowane z górną krawędzią belki. To wybór do naprawdę ciężkich zadań.

 

Poziom zdawczo-odbiorczy

P&D, czyli poziomy zdawczo-odbiorcze to po prostu miejsca umożliwiające składowanie palet, mocowane na skrajnych elementach ramy regałów. Montując je, zwiększysz pojemność regału zachowując niezmienioną szerokość korytarza roboczego. Można je wyposażyć w element centrujący, dzięki czemu palety można będzie układać szybko i dokładnie.

Metody wzmacniania regałów do palet

Nasze regały paletowe mogą osiągać do 30 metrów wysokości, ale nawet bardziej typowe konstrukcje wymagają usztywnienia. Podstawową metodą wzmacniania jest montaż stężeń. W przypadku wąskich pojedynczych regałów wykorzystuje się łączenie szczytowe z sąsiadującym regałem podwójnym.

Regały paletowe – stężenia

Stężenia konstrukcji regałowej mają na celu zwiększenie możliwości załadunkowych regałów. W przypadku niektórych instalacji są one konieczne dla zapewnienia stabilności konstrukcji. Stężenie pionowe (zwane też stężeniem tylnym) umiejscowione jest z tyłu regału. Działa ono w płaszczyźnie pionowej. Stężenia poziome montuje się pomiędzy dwoma belkami, co nadaje całości stabilności w płaszczyźnie poziomej. Dzięki temu stosunkowo prostemu rozwiązaniu znacznie zwiększa się nośność i wytrzymałość regałów paletowych.
Zdarza się, że pojedynczy regał jest zbyt wąski, aby wystarczająco usztywnić go stężeniami. W takich wypadkach łączy się go z najbliższym regałem podwójnym przy pomocy mocowania szczytowego. Mocowanie umieszcza się na przedłużonych słupach przednich ramy. W przypadku regałów automatycznych mocowanie szczytowe jest również używane do wsparcia górnej szyny prowadzącej układnicę automatyczną.

Regały paletowe z wąskimi korytarzami

To opcja dla tych, którzy chcą usprawnić pracę i wprowadzić rozwiązania systemowe. Wymaga ona użycia wózków typu VPN. Wózki te prowadzone będą wzdłuż wąskiego korytarza roboczego, znacznie ułatwiając pracę operatora i zmniejszając ryzyko wypadku. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się prowadzenie indukcyjne w miejscu tradycyjnego, szynowego.

Regały oraz system prowadzenia projektujemy z uwzględnieniem konkretnego wózka, dopasowując je do jego wymiarów i możliwości. Należy pamiętać, że szyny prowadzące o niskim profilu umożliwiają umieszczenie palety bezpośrednio na posadzce, natomiast te o wyższych profilach wymagają zamocowania dodatkowego, „zerowego” poziomu belkowego na dole. Regały paletowe z wąskimi korytarzami to świetne rozwiązanie, pozwalające na utrzymanie wzorowego porządku i zwiększenie efektywności pracy!

Regały paletowe – akcesoria

Aby zwiększyć uniwersalność naszych systemów przechowywania, oferujemy szereg produktów, pozwalających na dostosowanie regałów paletowych do potrzeb i wymogów klienta. Pomogą one w usprawnieniu pracy, zwiększą bezpieczeństwo magazynu i pozwolą zabezpieczyć regały przed uszkodzeniami i zużyciem.

Regały paletowe – dodatki

 • Stopa i podkładka poziomująca. Jedne z najpopularniejszych produktów akcesoryjnych. Szeroki wybór stóp pozwala dopasować je do obciążeń i podłogi. Osobne modele przeznaczone są do zastosowań specjalnych (np. systemy VNA, systemy high-bay itp.). Szczególnie w starszych magazynach podłoga bywa nierówna i pofalowana. Na szczęście nie jest to duży problem. Dzięki podkładce można zamontować regał prosto i stabilnie przymocować go do podłoża.
 • Łącznik rzędów. Używane w podwójnych regałach do łączenia sąsiadujących par ram nośnych. Mogą także służyć do stabilizowania pojedynczych słupów w nietypowych konstrukcjach oraz jako nośniki dla różnego rodzaju instalacji, na przykład tryskaczy.
 • Tryskacze. Mocowane na łącznikach zwiększają bezpieczeństwo magazynu, przekładając się także na komfort psychiczny pracowników. W przypadku składowania materiałów łatwopalnych jest to wręcz nieodzowny dodatek.
 • Poprzeczki do palet. Sprawdzony sposób na zabezpieczenie marnie wykonanych lub zużytych palet. Pomogą także w sytuacji, gdy dłuższy bok palety stoi frontem do korytarza roboczego. Wykonane z wytrzymałego materiału, zabezpieczone powłoką galwaniczną, mogą przenieść ładunek o wadze nawet 1200 kg!

 

Regały paletowe – zabezpieczenia

W tętniącym życiem magazynie kolizje z udziałem wózka widłowego są nieuniknione. Aby zminimalizować ich skutki, stworzyliśmy serię produktów, których zadaniem jest ochrona regałów. Znacząco wydłużą one ich życie oraz pozwolą uniknąć kosztownych przestojów. Znacząco poprawia też bezpieczeństwo pracowników. Poniżej przedstawiamy nasze najpopularniejsze akcesoria zabezpieczające przeznaczone do regałów paletowych:

 • Ochraniacz narożny. Narożniki to najbardziej narażone na uszkodzenia elementy regałów. Element ochronny zamocowany jest za pomocą kotw po obu stronach słupa i skutecznie zapobiega dużej części uszkodzeń mechanicznych.
 • Ochraniacz ramy. Ze względu na bliskość korytarzy roboczych, skrajne elementy ramy mogą być wystawione na niekontrolowane uderzenia. Aby temu zapobiec, polecamy użycie odpowiednich osłon. Belka typu sigma wspierana przez dwa ochraniacze końcowe wspaniale spełni to zadanie. W przypadku dłuższych belek montujemy dodatkowo klamry wspornikowe.
 • Ochraniacz słupaZabezpiecza słup przed uszkodzeniami często powstającymi przy załadunku. Sprawdzi się szczególnie w miejscach, gdzie występuje duża rotacja towarów, lub ładowane produkty mają dużą masę.
 • Ochraniacze tyle (backstopy). Używane do ochrony ścian budynku lub w celu zabezpieczenia towaru przed zsunięciem się. Pasują zarówno do regałów pojedynczych, jak i podwójnych. Nie należy ich jednak używać, gdy nie jest to konieczne, gdyż zwiększają siły poziome działające na regały.

 

Zastosowanie regałów paletowy – do czego służą?

Regały paletowe sprawdzą się we wszystkich magazynach, gdzie przechowuje się towary spaletyzowane. Wykonujemy zabudowy całościowe, jak i fragmenty magazynów z wykorzystaniem systemu Pal Rack®. Choć zaprojektowane do magazynowania ciężkich towarów, ze względu na uniwersalną konstrukcję często wykorzystywane są także do lżejszych produktów. Wynika to z popularności palet jako standardowego sposobu transportu dóbr i pozwala na łatwe dostosowanie magazynu do ogólnie przyjętych zasad. A jeśli szukasz maksymalnie wydajnego sposobu magazynowania, to rozwinięciem idei regałów paletowych są regały wjezdne oraz mobilne.

Pomyśl o tym, czego potrzebujesz, a my Ci pomożemy! Jeśli wśród poniższych akcesoriów nie ma tego, czego szukasz, skontaktuj się z nami. Z pewnością znajdziemy jakieś rozwiązanie!