Regały wspornikowe znane są też jako regały wsporcze, regały dłużycowe to popularne rozwiązanie pozwalające na optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni magazynowej. I Ich prosta, solidna budowa i modułowa konstrukcja sprawia, że są one świetnym wyborem w przypadku składowania długich, ciężkich i nietypowych przedmiotów.

Odpowiednio dobrane, sprawdzą się też przy innych zastosowaniach.

Jak zbudowane są regały wspornikowe?

Zarówno podstawa, jak i słup regału wykonane są z wytrzymałych stalowych (HEA lub IPE) dwuteowników. Elementy te łączy się śrubami lub spawa, natomiast belki, na których spoczywa towar, są zawsze przykręcane i opcjonalnie mogą być zakończone zdejmowanymi ogranicznikami. Dodatkowo stosuje się stężenia pionowe, które zwiększają sztywność ramowej konstrukcji.

Dane techniczne

Regały wspornikowe występują w wersji pojedynczej, jak i podwójnej, pozwalającej na składowanie towaru z dwóch stron. Same kolumny mogą mieć do 9 metrów wysokości i posiadają perforowanie co 100 mm (opcjonalnie co 50 mm), co pozwala na dostosowanie regału do gabarytów składowanych przedmiotów. Długość ramienia wynosi od 600 mm do 2500 mm. Nośność pojedynczego wspornika to nawet 2500 kg! Dodatkowym elementem wyposażenia bywają prowadnice dla wózków widłowych, które znacznie ułatwiają obsługę regału.

Projektowanie i normy

Wszystkie elementy konstrukcji spełniają europejskie normy FEM oraz EN i są zgodne z certyfikacją ISO 9001. Projektujemy je oraz wykonujemy obliczenia statyczne przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Proces produkcji regałów wspornikowych jest zautomatyzowany, co zapewnia wysoką jakość i powtarzalność komponentów. Każda część przeszła wymagające testy laboratoryjne.

Co można składować na regałach wspornikowych?

Popularna nazwa, czyli regały dłużycowe pochodzi o dłużycy – okrągłego, wielkowymiarowego drewna o średnicy minimalnej 200 mm i długości co najmniej 9 m dla drzew iglastych oraz 6 m dla drzew liściastych. Nie dziwi zatem, że często używa się ich właśnie do składowania drewna czy też płyt. Poza tym idealnie sprawdzą się w przypadku blachy, rur, profili i prętów. Odpowiednio ustawione będą dobrym wyborem przy przedmiotach o niestandardowych kształtach jak części samochodowe, karoserie czy nawet kompletne auta.

Zastosowanie regałów wspornikowych

Prosta, solidna konstrukcja sprawia, że regały wspornikowe można spotkać w ogromnej ilości wariacji i odmian. Najczęściej używane są na halach magazynowych, ale po ocynkowaniu mogą służyć także na zewnątrz, można je także zadaszyć. Idąc dalej, można na podstawie regałów stworzyć konstrukcję samonośną – w takim wypadku kolumny służą jako elementy nośne magazynu.

Regały dłużycowe powstały z myślą o przechowywaniu długich, ciężkich towarów i często tworzą dominującą przestrzeń w hali, ale z powodzeniem można je również zastosować w mniejszej skali. Pozwalają one na optymalne wykorzystanie przestrzeni i łatwy dostęp do towaru bez konieczności „przebijania się”. Indywidualne podejście do klienta jest gwarancją doboru odpowiedniego systemu przystosowanego do towaru i pomieszczenia.

Użytkowanie

Zazwyczaj systemy regałów dostosowane są do obsługi przez dźwig lub wózki widłowe, co w przypadku masywnych przedmiotów o nietypowym kształcie ma kluczowe znacznie przy załadunku. Innym sposobem jest użycie regałów do stworzenia antresoli, która pozwoli pracownikom na bezpośredni dostęp do wszystkich poziomów. Taka konstrukcja sprawdzi się wyśmienicie w przypadku wysokiego pomieszczenia, w którym przechowywane są mniejsze towary.

Regały wspornikowe – zalety

Prostota, modułowa konstrukcja i ogromna ustawność przekładają się na szereg cech, które pozytywnie wpływają na efektywność działania magazynu. Najważniejsze z nich to:

  • Pełne wykorzystanie kubatury placu lub magazynu – koniec ze składowaniem powietrza!
  • Łatwy dostęp do towaru, co przekłada się na szybkość obsługi i kontroli stanów magazynowych.
  • Bezpieczne, bezproblemowe przechowywanie długich i ciężkich produktów.
  • Możliwość pełnego dostosowania systemu przechowywania do potrzeb i możliwości klienta.
  • Konstrukcja regałów wspornikowych umożliwia oparcie na nich innych struktur, takich jak zadaszenia, osłony czy antresole.
  • Wsporniki można w prosty sposób samodzielnie reorganizować, przystosowując regał do zmieniających się towarów.
  • Standaryzacja umożliwia rozbudowę lub modyfikacje – przeróbka pojedynczego regału na podwójny, dodanie kolejnych wsporników czy nawet montaż antresoli.
  • Możliwość obsługi ręcznej, przez dźwig lub wózek widłowy.

 

Czy regały wspornikowe to dobre rozwiązanie dla mnie?

Jeśli chcesz składować długie i ciężkie materiały, takie jak pręty czy drewno – sprawa jest jasna. W przypadku innych towarów warto porównać cechy regałów wspornikowych z innymi metodami składowania, które posiadamy w ofercie. Każdą naszą realizację dopasowujemy do potrzeb klienta po dogłębnym zapoznaniu się z profilem jego działalności i miejscem, do którego przeznaczone mają być regały magazynowe. Zachęcamy do kontaktu z nami – nasi doradcy chętnie pomogą w doborze optymalnego rozwiązania.